90 napos diéta – az eredmény akár -20 kiló!

Fogyókúrás módszer választás alkalmával sokak keresik azt lehetőséget, mely nem jár éhezéssel, és hosszú távú eredményeket garantál. A villámdiéták e szempontból vizsgálva szinte azonnal kihullanak a rostán, hiszen az egyoldalú táplálkozás miatt semmiképpen nem tarthatóak huzamosabb ideig, és akik próbálták már ezeket, jól tudják, hogy a leadott kilók hamar képesek visszakúszni. A tartós fogyás titka mindenképpen a fokozatosság, melyhez nem csak az étrend megváltoztatásán keresztül vezet az út, de a rendszeres, komfortzónán túli testmozgás napirendbe illesztésén át is.

Fotó: © TipsTimesAdmin / Flickr

Rendkívül fontos, hogy olyan diéta mellett tegyük le voksunkat, amely tartható számunkra. Ez nem csak azt jelenti, hogy képesek legyünk lemondani a nassolásról, hanem az életritmusunkkal való összeegyeztethetőséget is. A 90 napos diéta többek között e szempontból is remek választásnak bizonyul. Az állítólag amerikai sportorvosok által kidolgozott módszer teljesen veszélytelen, nem kell attól tartani, hogy hiánybetegségek alakulnak ki ideje alatt, hiszen az elfogyasztott tápanyagok teljes mértékben ellátják a szervezetet a szükséges vitaminokkal, tápanyagokkal.

De akkor mégis miben különbözik a normál táplálkozástól e módszer, és miben rejlik sikere? Lényege a szétválasztáson alapul, ugyanis a gyomor egyszerre csak egyféle táplálék típust képes emészteni. Étkezéseink során a szénhidrátokat gyakran fogyasztjuk például fehérjével, ami nem éppen a legjobb választás. A tésztás, nokedlis pörkölteket, vagy a burgonya-rántott hús kombinációt tehát jobb, ha elfelejtik azok, akik a 90 napos diéta mellett teszik le voksukat. A keményítő, a szénhidrát, a gyümölcsök, valamint a fehérjék egymástól elkülönített fogyasztásáért viszont cserébe nagy túlsúly esetén a harmadik hónap végére akár 15-20 kilóval is kevesebbet mutathat a mérleg. Ennek persze feltétele az, hogy betartsuk a diéta előírásait, ne szegjük meg azokat egy-egy gyengébb pillanatunkban, és havonta egyszer,a gyümölcsnap után víznapot tartsunk, majd ezt kövesse a fehérjenap.

Egy-egy általános diéta típust szemmel követve talán a 90 nap kissé soknak tűnhet, de azzal mindenképpen érdemes tisztában lenni, hogy a kilók sem egyik napról a másikra rakódtak ránk, tehát a tőlük való megszabaduláshoz is körülbelül annyi időre van szükség, amennyi alatt feljöttek. Emellett fontos tudni azt is, hogy amennyiben betartjuk a 90 nap előírásait, úgy emésztésünk gyakorlatilag teljesen átalakul, ami megakadályozza a visszahízást. Sokan ott rontják el, hogy a várt eredmények elérte után abbahagyják a fogyókúrát, és visszatérnek korábbi táplálkozási szokásaikhoz – ami lássuk be, sok esetben az újbóli hízáshoz, a jojó-effektushoz vezet. Ezt pedig nem csak pszichésen élik meg nehezen az érintettek, de a bőr is nehezen alkalmazkodik az efféle változásokhoz.

Ahhoz azonban, hogy külsőnk feszes és formás legyen, nem csak a táplálkozásra, s esetünkben a 90 napos diéta egymást követő napjainak betartására kell ügyelnünk, hanem az edzésekre is. Vannak olyan diétás módszerek, melyek éppen az alacsony kalóriabevitel miatt alkalmatlanok arra, hogy mellettük rendszeresen, és hatékonyan sportoljunk. Nos, a 90 napos diéta nem tartozik ezek közé, hiszen mind a fehérje-, keményítőnapon, mind a szénhidrátokat, gyümölcsöket előnyben részesítő időszakban elegendő energiával fogunk rendelkezni ahhoz, hogy a mozgás ne okozzon problémát.

Sokan éppen a kalóriabevitelben látják e módszer gyengeségét, ugyanis a három hónap alatt nem kell a kalóriákat számolgatni, holott a legtöbb fogyókúra éppen ezen alapul. Ennek ellenére a tapasztalatok azt mutatják, hogy a 90 napos diéta valóban működőképes, feltéve persze, ha néhány alapszabályt betartunk az előírt alapanyagokból készíthető ételek fogyasztásán túl.

A válaszható alapanyagok az egyes napokon:

Fehérjenap

Húsok, halak, tojás, sajt, tejtermékek széles választékából válogathatunk, összesen 20 dkg-nyit. Köretként nyers saláta ajánlott, ha pedig nagyon nem bírunk magunkkal, akkor egy szelet kenyér engedélyezett, sőt, tészta nélküli leves is az asztalra kerülhet. A vacsora az ebédhez hasonló, csak kisebb mennyiség.

Keményítőnap

Főzhetünk, vagy süthetünk zöldségeket, ehetünk rizst, de nyers salátát is választhatunk, ez utóbbit korlátlan mennyiségben. Szintén választható kenyér, de ennek elhagyásával egyértelműen eredményesebb a diéta.

Szénhidrátnap

Sokak kedvencének számít a diéta során, ugyanis pizzát, tésztát ehetünk, paradicsomos, zöldséges ízesítéssel. Az édességről sem kell ezen a napon lemondanunk, ugyanis este két kis szelet torta, vagy három gombóc fagyi, esetleg egy szelet étcsoki is beleférhet.

Gyümölcsnap

Ebédre és vacsorára is korlátlan mennyiségben fogyaszthatunk gyümölcsöt.

Az előírások pontos betartásának, valamint a mértékletességnek minden bizonnyal meg lesz az eredménye, mely nem csak külsőnkön, közérzetünkön mutatkozik majd meg, hanem egészségi állapotunk alakulásán is.